bezpieczniejszewakacje.pl

Strona tematyczna o podróżach, zdrowiu oraz diecie.

Na czym polega kiteboarding?

Na czym polega kiteboarding?

Kiteboarding, inaczej kitesurfing budzi zainteresowanie u wielu osób. Jest to coraz popularniejszy w obecnym czasie sport, który jest połączeniem windsurfingu oraz wakeboardingu. Chcąc rozpocząć swoją przygodę z taką aktywnością, trzeba przede wszystkim zadbać o właściwy dobór deski kitesurfingowej. Warto wiedzieć, jakie parametry należy wziąć pod uwagę w czasie zakupu tego typu deski.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest kiteboarding
  • jakie są modele desek do kiteboardingu
  • jaką deskę wybrać

Czym jest kiteboarding?

Warto wiedzieć o tym, że deski do kiteboardingu podzielić można na jedno- oraz dwukierunkowe. Te pierwsze do złudzenia przypominają wyglądem deski surfingowe. Ponadto odnajdują zastosowanie w sytuacji, w której do czynienia ma się z falami na wodzie. Co więcej, deski kierunkowe, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są przede wszystkim do pływania w jednym kierunku. Jeżeli celem jest jego zmiana, trzeba zmienić położenie stóp, co jest bardzo istotne. Warto dodać, że takie deski są o wiele cięższe od standardowych desek surfingowych. Przede wszystkim wykorzystują one moc, jaką daje im fala. Ponadto wykorzystywana jest moc latawca. W dzisiejszych czasach coraz popularniejszy jest również kiteboarding.

Modele desek do kiteboardingu

Nie każdy wie o tym, iż deski dwukierunkowe są o wiele popularniejsze od modeli jednokierunkowych. Ciężko się temu dziwić, bowiem są bardzo wygodne w użytkowaniu, a ponadto świetnie sprawdzają się w praktycznie każdych warunkach. Co więcej, tego typu deski są symetryczne, dzięki czemu pozwalają płynąć w dowolnie wybranym kierunku. Nie każdy też wie o tym, że sterowanie nimi nie wymaga zmiany pozycji stóp, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Istotne jest to, że ciało użytkownika takiej deski znajduje się na jej środku i jest połączone z nią footstrapami. Mowa tutaj oczywiście o specjalnych wiązaniach. Jeżeli celem jest zmiana kierunku, trzeba tylko obrócić korpus w wybraną stronę.

Deska kitesurfing – jaką wybrać?

kiteboarding

Warto trochę powiedzieć o kluczowych parametrach desek kitesurfingowych. Okazuje się, że bardzo istotne są jej wymiary, a konkretniej szerokość. To właśnie ona wpływa głównie na komfort użytkowania. Przeważnie do czynienia ma się z deskami, których szerokość waha się od 38 do 41 centymetrów. Należy również wiedzieć o tym, że wąskie modele o szerokości około 27 centymetrów są bardzo lekkie oraz szybkie. Najczęściej stosuje się je na różnego typu imprezy wyścigowe, których w Polsce pojawia się coraz więcej. Warto zauważyć, że deski takiego rodzaju raczej nie sprawdzą się w czasie słabego wiatru.

Istotne jest też to, że deski dla ludzi początkujących mają przeważnie szerokość na poziomie 40 centymetrów. Jest to duża powierzchnia, która zdecydowanie przekłada się pozytywnie na wygodę użytkowania. Ponadto skutecznie skraca czas potrzebny do wystartowania z wody. Dlatego coraz chętniej kupuje się takie deski. Można je zakupić w relatywnie niskich cenach. Dodatkową ich zaletą jest fakt, że są stabilne. Trzeba tylko pamiętać o tym, że deska do kitesurfingu nie powinna być zbyt szeroka. W innym wypadku ciężko ją kontrolować w czasie silnego podmuchu wiatru.

Udostępnij