bezpieczniejszewakacje.pl

Strona tematyczna o podróżach, zdrowiu oraz diecie.

Jak ustalić dietę przy ADHD, by żyło się lepiej?

Jak ustalić dietę przy ADHD, by żyło się lepiej?

Dieta ma duży wpływ na nasz temperament, nastrój i energię życiową. Z tego względu wybory żywieniowe mogą mieć duże znaczenie w przypadku osób z Zespołem Nadpobudliwości Psychoruchowej. Jak więc sprawić, aby dieta przy ADHD poprawiała jakość codziennego życia? O tym poniżej. 

Znaczenie diety u osób z ADHD

Zanim powiemy o badaniach, odwołajmy się do opinii osób, które żyją na co dzień w otoczeniu cierpiących na ADHD: z rozmów, które prowadzimy z rodzicami dzieci ADHD wynika, że podawanie pewnych produktów wyraźnie nasila niektóre objawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. Z drugiej strony eliminacja pewnych pokarmów wywołuje efekt odwrotny — mówi Robert Pinkert, twórca portalu Psychologwnecie.pl 

Jeżeli chodzi o badania, te pokazują, że w przypadku społeczeństw zachodnich, gdzie dieta obfituje w produkty przetworzone, cukry i tłuszcze nasycone, wskaźnik występowania ADHD jest wyższy. Można więc wysnuć wniosek, że dieta odgrywa kluczowe znaczenie dla występowania ADHD i nasilenia jego objawów. 

Jeżeli chodzi o eliminację lub wzbogacanie diety o określone pokarmy, warto zmiany wprowadzać w konsultacji z lekarzem. Istotne też jest, aby proces ten odbywał się na przestrzeni czasu — pozwoli to zaobserwować, które produkty łagodzą lub nasilają objawy. 

Podaż cukru a objawy ADHD

Cukier jest niezbyt pożądanym składnikiem diety każdego — nie tylko osób z ADHD. Zbyt duże jego spożycie (niekiedy w przypadku osób z ADHD, kompulsywne) może prowadzić do otyłości, cukrzycy i chorób serca. W przypadku człowieka cierpiącego na Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej z Deficytem Uwagi może to mieć dodatkowo negatywny wpływ na sferę psychiczną. 

Wymienione wyżej choroby mogą prowadzić do depresji — jak wiadomo ludzie zmagający się z ADHD mają większą skłonność do zapadania na tę przypadłość.

Przy czym trzeba zaznaczyć, że badania jednoznacznie wskazały, że spożywanie cukru nie prowadzi bezpośrednio do powstawania tego zaburzenia. Mimo to warto postąpić tu odpowiedzialnie i zadbać o swoje zdrowie — niezależnie, czy mamy ADHD, czy też nie, spożycie cukru powinniśmy ograniczyć do minimum. 

Suplementacja jest istotna przy ADHD

Dietę warto wzbogacać o substancje, które wykazują dobre działanie na nasz mózg. Coraz więcej badań potwierdza związek między przyjmowaniem niektórych suplementów a kondycją naszego umysłu. Poniżej kilka przykładów, których suplementacja powinna stać się stałą rutyną osób z ADHD

  • Witamina D:

  • Żelazo:

  • Cynk

  • Magnez: 

  • Ashwagandha: 

Jeśli decydujemy się na suplementację, aby zobaczyć jej efekty, konieczna jest regularność. Nie można od czasu do czasu zażywać preparatów. Wymagają one codziennego przyjmowania. Tylko wtedy będziemy w stanie zauważyć ewentualną poprawę.

Co jeść przy ADHD – podsumowanie

Wierzymy, że stosowanie się do powyższych zasady diety przy ADHD może łagodzić uciążliwe objawy tego zaburzenia. Zmiany dietetyczne są w zasięgu możliwości każdego. Ważne, aby stworzyć dokładny plan żywieniowy i się go ściśle trzymać. Oczywiście jest tu pewna przestrzeń na małe grzeszki żywieniowe. 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij