bezpieczniejszewakacje.pl

Strona tematyczna o podróżach, zdrowiu oraz diecie.

Poprawne zachowanie na basenach termalnych. Poznaj podstawowe zasady savoir-vivre

Poprawne zachowanie na basenach termalnych. Poznaj podstawowe zasady savoir-vivre

Baseny termalne to miejsca chętnie odwiedzane zarówno przez rodziny z dziećmi, jak i pary czy seniorów. Nowoczesny kompleks basenowy zasilany wodą termalną jest oazą relaksu, świetnej zabawy, a przy tym sprzyja regeneracji ciała i psychiki, jak również wspomaga w terapii licznych problemów zdrowotnych. Wybierając się do takiego miejsca po raz pierwszy warto poznać podstawowe zasady poprawnego zachowania na basenach termalnych. Najważniejsze z nich omawiamy w naszym artykule.

Dorośli pilnują dzieci

Wybierając się na termy z dziećmi, zwłaszcza bardzo aktywnymi, należy brać za nie pełną odpowiedzialność. Zarówno rodzice, jak i np. dziadkowie muszą mieć pociechy stale na oku, nie pozwalając im na samodzielne bieganie po obiekcie, wskakiwanie do basenów czy korzystanie z atrakcji, które nie są przystosowane do ich wzrostu czy umiejętności pływackich.

Nie może być oczywiście tak, że rodzice czy dziadkowie relaksują się w basenach termalnych, a dzieci w tym czasie są pozostawione same sobie. Ratownicy z pewnością zwróciliby na to uwagę i poprosili gości o większe zaangażowanie w opiekę nad dziećmi.

Nieignorowanie poleceń ratowników

Ratownicy to najważniejsi pracownicy strefy basenowej. Ich polecenia należy traktować poważnie i po prostu się do nich stosować. W końcu to od ratowników w głównej mierze zależy bezpieczeństwo osób korzystających z basenów termalnych, zwłaszcza dzieci.

Warto uczulić dzieci, aby zawsze obserwowały ratowników i reagowały na ich polecenia. Gdy ratownik stanowczo przywołuje młodszych gości do porządku, ponieważ Ci np. się podtapiają czy korzystają ze zjeżdżalni w grupach, to takie polecenia nie mogą być ignorowane.

Korzystanie z klapek basenowych

To drobnostka, która jednak ma duży wpływ na bezpieczeństwo gości strefy basenowej. Naprawdę warto korzystać z klapek przechodząc między basenami czy strefami. Klapki minimalizują ryzyko poślizgnięcia się na mokrej posadzce, a także zapewniają wyższy poziom higieny stóp.

Natrysk przed wejściem do strefy basenowej

Nie musimy chyba dokładnie tłumaczyć, dlaczego należy korzystać z natrysków przed rozpoczęciem zabawy w basenach termalnych. Chodzi tutaj przede wszystkim o higienę i komfort wszystkich gości kompleksu basenowego. Skorzystanie z natrysku to dosłownie kilkadziesiąt sekund, do dyspozycji jest oczywiście ciepła woda, dlatego nie ma żadnego powodu, aby z tego rezygnować.

Unikanie bardzo głośnego zachowania

Oczywiście nikt nie wymaga od gości term, aby ci zachowywali się jak w kościele – szczególnie dotyczy to dzieci. W takich miejscach nie ma mowy o utrzymaniu niskiego poziomu hałasu, natomiast warto pamiętać o zasadzie, że nasz komfort kończy się tam, gdzie zaczyna się dyskomfort innych ludzi.

Przykładowo: korzystając z leżanek z hydromasażem w towarzystwie znajomych warto unikać śmiania się na cały głos, używania niecenzuralnego słownictwa etc. Widząc, że w basenie jest małe dziecko, które próbuje dopłynąć do brzegu, nie wskakujmy do wody z całym impetem. To podstawa kulturalnego zachowania na termach.

Stosowny do sytuacji strój kąpielowy

Na termach obowiązują oczywiście stroje kąpielowe i panuje tutaj duża dowolność. Zaznaczmy natomiast, że strój powinien być przede wszystkim wygodny, nie zawierać żadnych ostrych elementów oraz zasłaniać newralgiczne części ciała – pamiętajmy, że w strefie basenowej zawsze jest mnóstwo dzieci.

Więcej o zasadach poprawnego zachowania na basenach termalnych czytaj w artykule na stronie internetowej https://www.termybukovina.pl/blog/savoir-vivre-na-termach-poznaj-zasady-zachowania-w-basenach-termalnych.

Które baseny termalne wybrać na początek?

Jednym z najlepiej ocenianych i najnowocześniejszych kompleksów basenowych zasilanych wodą termalną są Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie do dyspozycji mamy m.in. aż 20 basenów, różnego typu sauny (płatne w ramach osobnego biletu wstępu do strefy saun), strefę dzieci i młodzieży oraz mnóstwo innych atrakcji.

Ważną zaletą Term BUKOVINA jest przestronność kompleksu, co gwarantuje dużą swobodę, wysoki poziom bezpieczeństwa oraz komfortu nawet w weekendy oraz w dni świąteczne, kiedy zwyczajowo z kąpieli termalnych korzysta znacznie więcej osób.

Termy wyróżniają się także przepięknym położeniem w sąsiedztwie Tatrzańskiego Parku Narodowego, z widokiem na okoliczne lasy reglowe. Częścią kompleksu Resort BUKOVINA jest również czterogwiazdkowy Hotel BUKOVINA, którego goście mają bezpośrednie przejście do strefy basenowej – jest to zatem znakomite rozwiązanie dla osób, które chcą się zatrzymać pod Tatrami na kilka dni czy nawet spędzić tam pełnoprawny urlop i wielokrotnie korzystać z dobrodziejstwa wody termalnej.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij