bezpieczniejszewakacje.pl

Strona tematyczna o podróżach, zdrowiu oraz diecie.

Pierwsza wyprawa na narty – jak dobrać idealny strój?

Pierwsza wyprawa na narty – jak dobrać idealny strój?

Narty bez wątpienia cieszą się największą popularnością wśród sportów zimowych. Co sezon przyciągają wielu ich miłośników –  doświadczonych, amatorów, a także tych, którzy dopiero zaczęli swoją przygodę z nartami. Osoby, które dotąd nie miały okazji spróbować jazdy, a ich pierwszy wyjazd zbliża się wielkimi krokami, zapewne zastanawiają się, jak najlepiej się przygotować, aby ich pierwszy zjazd był niezapomniany. Jak więc ubrać się na narty, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, komfort i gwarancję powrotu z uśmiechem?

Jazda na nartach – najpopularniejszy zimowy sport

Warto zadać sobie pytanie, dlaczego narty cieszą aż tak wielką popularnością? Stoki zimowe co roku pełne są par, rodzin z dziećmi, grup znajomych, a także samotników, którzy w pełni wykorzystują uroki zimy. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się Bukowina Tatrzańska, słynąca ze świetnych stoków oraz pięknych widoków.

Narciarstwo służy jako świetny trening: przyczynia się do wzmacniania mięśni, poprawy krążenia, a także koordynacji ruchowej. Angażowane są części ciała, które bardzo często sprawiają problemy ze względu na siedzący tryb życia, czyli: pośladki, plecy oraz brzuch.

To jeszcze nie wszystko. Ludzie kochają jazdę na nartach przede wszystkim przez adrenalinę i niezapomniany dreszczyk emocji, który towarzyszy podczas pierwszego zjazdu. Narciarstwo ma również wyzwania dla każdej grupy wiekowej, a także jest świetnym sposobem, żeby pozostać w kontakcie z naturą. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się, aby dać narciarstwu szansę. Jednak zanim zaczniemy rezerwować terminy na ferie, należy sprawdzić, jak przygotować się na pierwszy raz na nartach, aby był on jak najmilej zapamiętany.

Jak ubrać się na pierwszą jazdę na nartach?

Spędzanie kilku godzin na mrozie jest bardzo męczące – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Brak odpowiedniego przygotowania, wzmożony wysiłek fizyczny i nieuniknione rozgrzewanie się ciała mogą być wręcz idealnym przepisem na przeziębienie. Można jednak to bardzo łatwo uniknąć, wybierając odpowiedni strój, który znacznie podniesie komfort oraz będzie ochraniał przed niesprzyjającymi warunkami zewnętrznymi. Jak więc należy ubrać się na narty?

Ubiór na cebulkę

Zapewne wiele osób słyszało o stylu „na cebulkę”. Jest to system warstwowy, który polega na zakładaniu na siebie kilku warstw ubrań, aby zatrzymać uciekające z ciała ciepło. W przypadku sportów zimowych wyróżniamy trzy warstwy: bazowa, pośrednia i zewnętrzna.

  • Warstwa bazowa, czyli bielizna termiczna. Ta warstwa jest wręcz niezbędna do zapewnienia sobie odpowiedniego bezpieczeństwa. Powinna znaleźć się w szafie każdego fana sportów zimowych – bez względu na to, czy uprawia go od lat, czy dopiero ma zamiar zacząć. Składa się zwykle z koszulki z długim albo krótkim rękawem oraz legginsów. Jest odpowiedzialna za odprowadzanie wilgoci oraz zapewnienie wentylacji.
  • Warstwa pośrednia. Za tym terminem kryje się nic innego jak ciepły polar, sweter czy lekka kurtka. Funkcją tej warstwy jest przede wszystkim utrzymywanie ciepła ciała. Warto zaopatrzyć się w profesjonalne kurtki narciarskie, które są wykonane ze specjalnych materiałów i bardzo często posiadają ciepłe wkładki puchowe, zapewniające ciału odpowiednie zabezpieczenie cieplne. Nie można także zapominać o specjalnych spodniach. Dedykowane spodnie, które również wyposażone są w warstwy ocieplające. Można je nosić bezpośrednio na skórze, albo na bieliźnie termicznej. 
  • Warstwa zewnętrzna. Jest to ostatnia warstwa, która składa się z profesjonalnej kurtki narciarskiej. Konieczne jest, aby była wiatroodporna, ponieważ – niezależnie od pogody – jest on nieodłączną częścią stoków.

Akcesoria narciarskie – niezbędny element ubioru narciarza

Nie można także zapominać o dodatkach. Niemal obowiązkową pozycją jest czapka narciarska, oraz kask. Można go wypożyczyć wraz z nartami w wypożyczalni Skirent, jeśli planuje się wyjazd w okolicy Bukowiny Tatrzańskiej.

Warto także zaopatrzyć się w specjalne gogle narciarskie, które chronią oczy przed słońcem, a także komin, który zapewnia dodatkową ochronę przed wiatrem. Kolejnym ważnym elementem są specjalne rękawice narciarskie, które chronią przed drobnymi urazami dłoni.

Dlaczego odpowiednia odzież jest taka ważna?

Ubiór ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie na stoku – zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Konieczne jest, aby był dopasowany jedynie pod jego właściciela. Źle dobrany strój może być powodem wielu frustracji, które w znacznym stopniu uprzykrzą wyjazd. Warto więc kupować je z głową i świadomością, że strój narciarski posłuży na długie lata.

Co z kolei z nartami? Okazuje się, że nowicjusze nie muszą się martwić kolejnymi wydatkami. Bardzo duża liczba amatorów decyduje się na wypożyczenie nart. Jest to świetna opcja, jeśli pierwszy zjazd jest jeszcze przed tobą. Dodatkowo wypożyczając narty, można przetestować różne modeli nart, aby później wybrać odpowiedni rodzaj dla siebie. Jeśli planujesz wypoczynek w okolicy Bukowiny – wypożyczalnia nart Skirent z pewnością pomoże w wyborze odpowiedniego sprzętu. Po więcej informacji na temat wypożyczania nart warto odwiedzić stronę https://skirent.pl/

Udostępnij