bezpieczniejszewakacje.pl

Strona tematyczna o podróżach, zdrowiu oraz diecie.

Bezpieczna wycieczka szkolna – o czym należy pamiętać

Bezpieczna wycieczka szkolna – o czym należy pamiętać

Wycieczka szkolna to doskonała atrakcja dla dzieci w każdym wieku. To okazja do poszerzania horyzontów i poznawania świata, a także chwilowa odskocznia od typowej nauki w szkolnej ławce. Tego rodzaju wycieczka powinna jednocześnie być interesująca dla samych dzieci, powinna mieć charakter edukacyjny i czegoś uczyć nasze maluchy, ale też- co szalenie istotne- powinna być bezpieczna. Dlatego też w praktyce organizacja takiego wyjazdu jednakże wcale nie jest prosta. W jaki sposób przygotować dziecko na wyjazd na taką wycieczkę, która już została zaplanowana i opłacona? Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Bezpieczna wycieczka szkolna – o czym należy pamiętać

Wycieczka szkolna to doskonała atrakcja dla dzieci w każdym wieku. To okazja do poszerzania horyzontów i poznawania świata, a także chwilowa odskocznia od typowej nauki w szkolnej ławce. Tego rodzaju wycieczka powinna jednocześnie być interesująca dla samych dzieci, powinna mieć charakter edukacyjny i czegoś uczyć nasze maluchy, ale też- co szalenie istotne- powinna być bezpieczna. Dlatego też w praktyce organizacja takiego wyjazdu jednakże wcale nie jest prosta. W jaki sposób przygotować dziecko na wyjazd na taką wycieczkę, która już została zaplanowana i opłacona? Jak zadbać o bezpieczeństwo? 

Jak spakować dziecko na wycieczkę szkolną? 

Ilość rzeczy, jaką dziecko powinno ze sobą zabrać zależy zarówno od długości wyjazdu, jak i od tego, do jakiego miejsca dzieci się udają. Pamiętajmy, aby bagaż nie był zbyt dużym i ciężkim balastem dla malucha. Zanim sięgniemy po torbę turystyczną czy plecak, warto przeczytać artykuł: https://bprobinson.pl/jak-przygotowac-dziecko-na-wycieczke-szkolna/, z którego dowiemy się, co warto włożyć do plecaka, a co może okazać się niekoniecznie potrzebne. Pamiętajmy, aby jedzenie na drogę było łatwe do odpakowania i się nie kruszyło. Jeśli dziecko ma chorobę lokomocyjną- musimy spakować maluchowi leki lub też wręczyć je nauczycielowi. 

O czym powinien pamiętać nauczyciel?

W tym kontekście bardzo istotne jest, aby przypomnieć dziecku o zabraniu ze sobą legitymacji szkolnej czy dowodu osobistego. Ważną rzeczą do sprawdzenia jest też ubezpieczenie. W zależności od rodzaju wycieczki, dzieci mogą być objęte ubezpieczeniem NNW wykupowanym na cały rok szkolny, ale jeśli ono nie obejmuje takiego wyjazdu- trzeba pomyśleć o dodatkowej polisie lub też sprawdzić, czy organizator wycieczki takie zapewnia. Od strony formalnej, każda wycieczka powinna mieć przygotowany własny regulamin, który znajdzie się w dokumentacji wycieczki wraz ze zgodami rodziców na wyjazd dzieci. Zgodnie z wytycznymi należy pamiętać o tym, że podczas wyjazdu nie można pozostawiać dzieci bez opieki, nawet na krótki czas wolny przeznaczony na odpoczynek, spacer, czy zakupy. 

Jak wybrać miejsce na wycieczkę szkolną?

Przede wszystkim, wycieczka szkolna powinna mieć swój sens edukacyjny, powinna być zorganizowana po to, aby dostarczyć dziecku rozrywki i aby podczas jej trwania czegoś mógł się nauczyć. Może to być wycieczka do oceanarium, do kina, muzeum czy na tematyczny park zabaw. Wycieczki szkolne mają poszerzać horyzonty i dawać przestrzeń do interakcji rówieśniczych. Wycieczka może być praktycznym przedstawieniem tego, czego dzieci wcześniej uczyły się w teorii. Powinna tez być dostosowana swoja formą do wieku dzieci. 

Bezpieczna podróż na wycieczkę szkolną

Bezsprzecznie, istotna jest kontrola i nadzór nauczyciela nad tym, co dzieje się podczas wyjazdu. Kierownik lub też opiekun wycieczki musi umieć udzielić pierwszej pomocy w sytuacji, kiedyś któremuś dziecku coś by się stało lub jeśli pogorszyłby się jego stan zdrowia. W przypadku podawania leków nauczyciel może to zrobić tylko w sytuacji, kiedy wyraźnie został o to poproszony przez rodzica- najczęściej dotyczy to leków dla dzieci mających chorobę lokomocyjną. 

Bezpieczna wycieczka szkolna- podsumowanie

Wycieczki szkolne to duża atrakcja dla dzieci. Opiekunowie i nauczyciele mogą podjąć się samodzielnej organizacji takiej wyprawy, ale coraz częściej istnieje też możliwość skorzystania z możliwości oferowanych przez biura podróży, które posiadają specjalną ofertę dostosowana do właśnie takiej grupy. Warto pamiętać, że o bezpieczeństwie powinni pamiętać zarówno nauczyciele jak i same dzieci. Wówczas, bezpieczna wycieczka szkolna z pewnością okaże się udana. 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij